Z HISTORIE TJ STADION BRNO

Krasobruslení se začalo v Brně výrazněji rozvíjet až po otevření zimního stadionu za Lužánkami v roce 1948. Oddíl krasobruslení byl nejprve ustaven při TJ Zbrojovka, poté přešel do TJ Slovan Staré Brno. Po krátké činnosti v oddílu přešla část závodníků i funkcionářů do TJ Spartak Královopolská, čímž v Brně vznikly dva krasobruslařské oddíly, které svoji činnost vyvíjely souběžně do druhé poloviny šedesátých let. V roce 1966 došlo ke sloučení obou oddílů v Tělovýchovnou jednotu Stadion Brno, a jak se brzy ukázalo, bylo toto rozhodnutí přínosné pro rozvoj i výkonnostní růst brněnských krasobruslařů. Za poměrně krátkou dobu vychoval tehdy oddíl z dostatečně velké základny a za přispění zkušených trenérů mnoho reprezentantů. Nejznámějšími byli manželé Balunovi ve sportovních dvojicích a v sólové kategorii Jana Dočekalová - Mrázková.

V roce 1973 bylo na základě rozhodnutí ÚV ČSTV založeno v Brně Středisko vrcholového sportu (SVS), jehož členy se mohli stát pouze vybraní závodníci a trenéři. Vedoucím SVS byl trenér Karol Divín, bývalý československý reprezentant a významná osobnost světového krasobruslení. Krasobruslařům byly ve středisku poskytnuty kvalitní tréninkové podmínky, které se projevily dalším zlepšováním sportovních výsledků. TJ Stadion Brno měla v této době závodníky, kteří získávali republikové tituly a účastnili se nejvyšších mezinárodních soutěží (ME, MS, ZOH). K výrazným jménům patřili Zdeněk Pazdírek, Renata Baierová, Ingrid a Alan Spiegelovi ve sportovních dvojicích a Anna Pisánská s Jiřím Musilem v tanečních párech.

V roce 1981 byla pro tréninkovou přípravu krasobruslařů TJ Stadion Brno slavnostně otevřena krasobruslařská hala na Křídlovické ulici, v níž oddíl působí dodnes. Sportoviště disponovalo ledovou plochou určenou výhradně pro krasobruslaře, zrcadlovým baletním sálem a kvalitním zázemím. Ve své době se jednalo o první takto zaměřené sportoviště u nás. Dodnes TJ Stadion Brno zajišťuje provoz sportovního zařízení a prostřednictvím postupné modernizace se jej daří udržovat na velmi dobré úrovni pro provozování sportovních aktivit.

Nejúspěšnějšími sportovci, kteří vyšli z TJ Stadion Brno, byli v historii oddílu bezesporu Radka Kovaříková a René Novotný. V dějinách československého a později i českého krasobruslení se jedná o nejúspěšnější sportovní dvojici všech dob. V roce 1995 získali Kovaříková s Novotným v anglickém Birminghamu titul mistrů světa, v letech 1995 a 1997 byli rovněž dvojnásobnými mistry světa mezi profesionály. Dvojice trénovala dlouhá léta pod vedením trenéra Ing. Ivana Rezka. Úspěchy na mezinárodním poli zaznamenala na přelomu tisíciletí také další sportovní dvojice Kateřina Beránková - Otto Dlabola, k jejíž nejlepším výsledkům patřilo například 8. místo na ZOH v roce 2002.

Zpracovala: Gabriela Žilková Hrázská